Objevte kouzlo čaje

 Čaj je nápoj, bez něhož si většina z nás nedovede svůj život vůbec představit. Za jeho kolébku je považována Čína a v Evropě se objevil až na počátku 17. Století. Tehdy byl ale výsadou pouze bohatých obchodníků a šlechty. Mezi „obyčejný lid“ se dostal až později. Pravý rozmach nastal v 19. století. O jeho vzniku koluje řada legend, jedna z nich vypráví o římském císaři, kterému při vaření vody přivál vítr do kotlíku několik čajových lístků – a lahodný povzbuzující nápoj byl na světě. V mnoha zemích tvoří nedílnou kulturou daného státu. Pro příklady nemusíme chodit daleko – v Anglii se stal doslova životním stylem, správný Angličan si dopřává alespoň šest šálků denně.

girl-865304_1920

 Čaj rozhodně není nudný, všední nebo obyčejný. Díky tomu, že ho existuje nepřeberné množství druhů, je stále co objevovat a ochutnávat. Vybere si tak opravdu každý. Ať už jsou to klasické a na kofein bohatší čaje černé, pro své takřka zázračné účinky čaje zelené, silně antioxidační čaje bílé, vzácné speciality ve formě čajů žlutých, výhradně z kvalitního ovoce a bylin čaje pečené.

Pokud chcete posílit imunitu, před tabletkami dejte přednost čaji lapacho, který zároveň odstraní z těla všechny škodliviny, odpadní látky a nebezpečné kovy, působí jako přírodní antibiotikum. Jestli potřebujete povzbudit a nakopnout, pak si uvařte tradiční jihoamerický nápoj maté, který Vás – na rozdíl od kofeinu, jehož povzbuzující účinky přetrvávají po dobu jedné hodiny – nabudí na 5 až 9 hodin. Dopřávejte si ho tedy hlavně po ránu, před spaním si ho raději odpusťte.

 Aby pití čaje bylo opravdovým požitkem se vším všudy, nepodceňte jeho přípravu ani servírování. Čaj podávaný ve stylovém nádobí lahodnou chuť znásobí. Maté si vychutnejte z tradiční kalabasy, doplněnou brčkem bombila, pro klasické černé a zelené čaje využijte skleničky a skleněné šálky, pro podávání ovocných a bylinných čajů postačí klasické hrnky na čaj. Povyšte pití čaje na obřadní chvilku!