10 rad a tipů, jak vybírat koberec

 

Zútulněte a oživte své bydlení kobercem. Koberec dokáže zcela změnit vzhled bytu, podtrhnout jeho přirozenou krásu a navodit atmosféru domova. Vyberte si koberec chytře a nezapomínejte na jeho údržbu a péči.

 

1) Při pořizování koberce do dětského pokoje se nechte inspirovat oblíbenými dětskými vzory. Koberec tak může být součástí hracího pokoje a dítě jej může využít k podněcování své fantazie. Vyberte koberec se zvířátky, se vzory silnice nebo další barevné a veselé vzory.

 

2) Pokud máte malý byt a chcete jej opticky zvětšit, tak použijte chytré barvy. Místnost nejvíc zvětší béžová, kávová nebo bílá barva. Tuto barvu můžete použít na stěny, doplňky, nábytek nebo ji také chytře využít na barvě koberce.
3) V současnosti je bydlení kreativní záležitostí, a pokud máte rádi originalitu a nebojíte se vyzkoušet nové věci, tak zapomeňte na jednobarevný koberec. Vyberte si něco odvážného, zvolit můžete ze zvířecích motivů, abstraktních vzorů, geometrických obrazců nebo zvolte rozmanité foto motivy.

 

4) Pyšníte-li se krásnými parketami a nechcete dřevěnou podlahu zakrývat kobercem, tak zvolte menší kusový koberec. Umístěte ho například jen pod sedačku a křesla, kam odkládáte i bosé nohy. Nebo si vyberte ze široké nabídky rohoží a předložek.

 

5) Výhodou koberce je zútulnění prostoru, možnost chodit v místnosti bosky nebo jen v ponožkách. Nemusíte pak nosit všude papuče a užijete si pohodlí a komfort svého domova.

 

6) Dalšími výhodami, proč si pořídit koberec jsou jeho izolační vlastnosti, tlumení hluku a skvělé doladění interiéru.

 

7) Při výběru vhodného koberce se vždy zajímejte o materiál a způsob výroby. Zeptat se můžete také na hmotnost a hustotu vlákna. Na základě těchto údajů se pak dozvíte, jak s daným kobercem zacházet, čistit jej a udržet co nejdéle ve stoprocentním stavu.

 

8) Zapamatujte si, že tmavé koberce místnost opticky zmenší a ztmaví. Světlé koberce pak místnosti opticky zvětšují a prosvětlí. Barevné koberce upoutají hlavní pozornost, doplňky k nim tedy volte již střídmě. Podle toho volte i jejich umístění a podpořte tak klady a pozitiva dané místnosti.

 

9) Pokud jste alergik a chcete si dopřát komfort koberce, tak volte ideálně ty s nízkým vlasem a popřípadě vyrobené z polamidu. Tyto koberce jsou vhodné také pro děti a domácí mazlíčky. Jejich výhodou je hlavně snadná údržba.

 

10) Co se týče údržby, tak postačí klasický vysavač. Snažte se vysávat koberce po směru vlasu. Jednou za čas není na škodu také strojové nebo mokré čištění. Co se týče skvrn, tak se jich zbavíte pomocí šamponu na koberce, biologického prací prostředku a divy dokáže také jedlá soda nebo obyčejná sůl.