10 top rad pro péči o domácnost

10 top rad pro péči o domácnost

Ulehčení práce v domácnosti uvítá každý. Ať už se chystáte na velký úklid nebo se jedná o běžnou údržbu domu nebo bytu, tak se vám tyto tipy budou hodit. Díky našim radám budete mít více volného času, energie a dokonce můžete i ušetřit rodinný rozpočet.

1) Pokud doma chováte drobné domácí mazlíčky, jako jsou morčata, králíčci, křečci a podobně, zapomeňte na výstelku v podobě novin nebo sena. Vystelte klec svému domácímu mazlíčkovi dřevěnými peletami.

2) Přemýšlíte, jak rozjasnit byt a rychle a snadno umýt okna? Vyzkoušejte do vody přidat vanilkový pudink. Přimíchejte jeden sáček pudinku do šesti litrů vody, pořádně promíchejte a směsí umyjte okna, nechte uschnout a poté vyleštěte. Okna budou zářit jako nová.

3) Každý chce, aby jeho domácnost krásně voněla. Pokud toužíte vnést do svého domova svěžest, tak do vody namočte slupky od citronů, limetek a pomerančů. Druhý den touto vodou vykartáčujte koberec a slupky na něj chvíli rozložte. Po pár minutách skliďte a už si jen užívejte svěžest uklizeného voňavého bytu.

4) Kožené věci, jako třeba oblečení, boty, ale i kožený gauč můžete potřít ricinovým olejem. Díky němu se bude kůže lesknout, bude vláčná a nebudou se vytvářet praskliny. Tuto olejovou péči dopřejte koženým doplňkům alespoň jednou za měsíc.

5) Nepříjemností, která dokáže v domácnosti pěkně potrápit, jsou vrzající dveře. Zapomeňte na jejich pracné vysazování a mazání. Namažte dveře olejem nebo speciálním roztokem pomocí injekční stříkači nebo novinového papíru, který do sebe vsákne olej. Stejně tak můžete opravit i vrzající podlahu.

6) Pokud chcete ušetřit za topení, tak vyzkoušejte topení dřevenými briketami. Díky tomuto ekologickému topivu ušetříte značné finance z rodinného rozpočtu. Topit můžete krbem nebo kamny, nebojte se také omezit topení na místnosti, ve kterých se pohybujte. Nižší teplotu udržujte ve spíži a na chodbách.

7) Chcete si rychle a jednoduše vyrobit led a nemáte formu na kostky ledu? Použijte obal od prázdné bonboniéry a vytvořte si originální kousky ledu. Do vody můžete přidat citrónovou šťávu nebo kapku sirupu a vytvořit si tak ochucený led. Dekorativně bude působit i pokud do ledu necháte zamrazit kousky bylinek, třeba levanduli.

8) Na mastnou troubu vyzkoušejte jednoduchou radu. Do pekáče nalijte vodu s octem a nechte v teplé troubě půl hodiny. Tento kyselý roztok zničí veškerou mastnotu a vy si ušetříte pracné a namáhavé umývání trouby.

9) Pokud chcete rychle a efektivně vyčistit koberec, tak na něj nasypte nakrouhané zelí. Přidejte sůl a nechte chvíli působit. Po nějaké době vymeťte z koberce a užijte si syté barvy a koberec, vypadající jako nový.

10) Máte-li doma kotel, který je starší než patnáct let, tak se zamyslete, jestli není na čase, vyměnit jej. Vybírejte takový kotel, ve kterém můžete topit ekologickými palivy. Například dřevěnými briketami můžete topit v kotli, kamnech, ale i krbu. Zjednodušte si topení nočními dřevenými briketami, které mají vyšší výhřevnost a vydrží hřát celou noc.