Co můžete pro váš vztah udělat vy sama

Určitě se shodneme na tom, že partnerský vztah není statická záležitost, ale že je zapotřebí na něm neustále pracovat. A někdy je to docela tvrdá práce. Zdravého vztahu dosáhnete, pokud se i s partnerem společně dohodnete na tom, že na vašem vztahu stojí za to pracovat. Jak tedy začít pečovat o pouto mezi vámi? Na tuto otázky se dá odpovědět tolika způsoby, že bychom mohli napsat rovnou celou knihu, a rozhodně ne jednu. V tomto článku vám poradíme, jak začít, tedy u sebe:

A vezměme to pěkně z gruntu.

Myslete reálně: každý je strůjcem svého štěstí, myslete tedy na následující: není ničí zodpovědnost, abyste se cítila šťastná. Přiznejte si, že konflikty se prostě stávají. Pokud chcete mít dlouhodobý vztah, nějaká hádka se prostě někdy objeví. A není to hned konec světa. Navíc, znáte někoho, s kým byste se nikdy nepohádali? (Vždycky si vzpomenu na svou babičku, která říkávala, že není kostelíčka bez kázáníčka.)

Mějte na paměti, že i vy děláte chyby, které je třeba před partnerem přiznat. Ublížení, ať již záměrné nebo ne, je potřeba omluvit, bez vymlouvání se. A jestli se přistihnete, že se omlouváte za jednu a tu samou věc často, poproste partnera, aby vás na tuto situaci upozornil ještě před tím, než se za ni začnete omlouvat.

Abyste měli ze vztahu oba potěšení, dodržujte to, co jste slíbily. Pokud to neuděláte, systematicky ničíte důvěru partnera, kterou vztah velice potřebuje.

Naslouchejte svému partnerovi: stačí věnovat pozornost tomu, co vám váš partner říká. Ať už vám chce sdělit, co ho trápí, nebo chce slyšet vaši radu. Dejte mu, co zrovna žádá. Poznáte tak hlouběji jeho osobnost, naslouchání nemá žádné nevýhody. Dokonce vám dá i návod na super vánoční dárek.

Uvědomte si rozdíl mezi vědomím, že jste milovány, a pocitem, že vás někdo miluje. Lidé se občas spoléhají na skutečnost, že jejich partner ví, že ho milují, aniž by mu to dali jakkoliv najevo. Nespoléhejte na to. Prostě svou lásku partnerovi ukažte. Třeba tak, že uděláte něco, co ocení. Posekejte třeba trávník nebo odveďte místo něj děti do školky. Maličkostí mohou často říct víc, než dost.

Buďte loajální: Ujistěte se, že váš partner ví, že tady jste vždy pro něj. Snažte se jej dávat na první místo svého života a tím nemyslíme, že byste měla být stále s ním, mít oči jen pro něj a nikdy už nepromluvit s nikým dalším. Zkrátka aby věděl, že s vámi může kdykoliv počítat. A vyžadujte to také od něj. Zasloužíte si vážit si sebe navzájem stejnou měrou.

Neskrývejte před ním nic: hlavně své city a vztah k němu. Jen tak spolu zvládnete vše, co vás ve vztahu potká. Protože pokud se v minulosti stalo něco špatného, může to zasahovat do současnosti, a právě to váš partner musí vědět. Nezatloukejte ani své minulé vztahy, ale tak, aby se cítil bezpečně a nesoudil vás. To samé si přejte od něj. A už vůbec se nestyďte vyjadřovat svou lásku k němu a to, co pro vás znamená. Nejen ženy potřebují vyznání lásky a starostlivosti. Když vás něco trápí, neodpovídejte ano na otázku, zda jste v pořádku. Mluvte s ním čestně a otevřeně. Ujistěte ho, že i on vám může cokoliv říct. Někdy nemusíte nic říkat, stačí jen poslouchat. Vzájemný respekt je to, oč tady běží. Pokud máte nějaký problém, nestahujte svého partnera s sebou. Váš partner přeci chce, abyste byla šťastná.

Dejte mu prostor: každý přeci potřebuje soukromí a svobodu. Nikdo si nepřeje být kontrolován a pod dozorem. Nehrajte si na detektiva (nečtěte jeho sms, nestopujte jej na sociálních sítích). Jestli vás podvádí, zjistíte to tak, či tak. Sledování nevinného člověka totiž vede ke ztrátě jeho důvěry.

Podporujte ho: ať je úspěšný. Uvědomí si tak, jak se staráte o něj a jeho budoucnost, a přejte mu, ať je prostě nejlepší. Pak nebude pro něj problém důvěřovat vám i v budoucnosti, že ho podpoříte v čemkoliv.

Zkrátka, ve vztahu je nutné mluvit a mluvit a mluvit, a nic v sobě neskrývat a dusit. To vám oběma akorát ublíží. Nejde jen o smutné věci, ale i o ty krásné, o které je třeba se dělit neustále.

V jednom z dalších článků se dočtete, jak pracovat na vtahu společně s partnerem.