Historie Velikonoc

velikonoční vejce

V dnešní době jsou Velikonoce spojeny s náboženstvím, avšak málokdo ví, že právě tyto svátky jara vznikly ještě dříve než samotné náboženství.

Velikonoce v době Slovanů

Dnešní Velikonoce se slavily již za dob našich pradávných předků – Slovanů. Jejich oslavy přetrvávaly i několik týdnů. Končily v den rovnodennosti – díky změnám kalendářního systému tato časová návaznost zanikla. Postupně se tyto oslavy přeměňovaly na křesťanské svátky, kdy samotná církev jejich období určila na dobu, kdy se již od pradávna něco slavilo.

Pohanský mýtus

Každá událost má svůj mýtus a jinak tomu není ani se začínajícím novým rokem – kalendářním i tím hospodářským. Říká vám něco jméno boha Jarovít nebo Jarilov (dnes sv. Jiří)? Tento udatný mladý bůh přijížděl na bílém koni a bojoval se zlým drakem. Matička Země mu darovala zlatý klíč, kterým měl Jarovít otevřít zemi, aby znovu začala hojně plodit. Avšak on v boji zemřel. Drak je zabit a z nebesa na zem přinesly déšť pro životadárnou vláhu.

Pomlázky a její význam

Už ve slovanských dobách byla pomlázka z vrbového proutí důležitou součástí těchto oslav. Avšak tzv. mrskání nebo vyšlehání probíhalo mezi všemi lidmi – jak mladí, tak staří, muži a ženy. Mnoha lidem se tento zvyk zdál příliš neobvyklý, a tak mu církev začala měnit jeho význam – namísto mládí a zdraví měla být domácnost několik dní bez pohlavního styku. Ovšem tato umělá přeměna se dlouho neudržela. Pokud si připravujete proutí sami, je třeba mít opravdu dobré nože, abyste nepřišli k úhoně. Doporučujeme nože značky Orava, typ CKS 7.

Pohanské tradice dnes

I dnes se můžeme setkat s jarními rituály, například vynášení smrtky tzv. Morany. Ze slámy se vytvoří panenka s pentlemi, v doprovodu průvodu zpívajících lidí je panenka vhozena do řeky. Víte, co Morana symbolizuje? Není to žádný zlý bůh, symbolizuje starý rok, který svržením do vody umírá, aby mohl přijít ten nový. S ním odchází i nebohý Jarilov, aby mohl přijít jeho protějšek – Lejla.