Jak zvládnout první měsíce školy aneb máme doma prvňáčka

Nástup do první třídy představuje pro děti velký životní zlom. Najednou se totiž všechno, na co až dosud byly zvyklé, úplně mění. Přichází nové povinnosti, nový kolektiv, nové zážitky. Jak jim můžete toto stresující období pomoci zvládnout?

Obrňte se trpělivostí

Trpělivost – přesně touto vlastností byste se minimálně prvních pár měsíců měli obrnit. Na začátku dítě potřebuje čas, aby si na nový režim plný povinností zvyklo. Všechno mu tedy trpělivě vysvětlujte, mluvte s ním, vyptávejte se, jak se mu v novém prostředí líbí, co říká na spolužáky i učitele. Když budete vědět, jak se cítí, z čeho má strach či trému, můžete řadě problémů a nepříjemností předejít a včas zakročit. Nikdy o škole nemluvte negativně, mějte na paměti, že dítko přebírá názory svých rodičů.

Ukazujte, vysvětlujte

Máte-li doma prvňáčka, budete mu muset na začátku se všemi úkony pomáhat. Nezapomeňte, že je pro něj všechno nové, a tak bude na vás pohlídat, aby mu nic nechybělo a na hodinu matematiky nebo výtvarné výchovy měl vše potřebné. Děti se nejlépe učí opakováním a názorností, proto se do příprav na další den pouštějte společně. Ukažte mu, jak se do školního batohu chystají učebnice, sešity, penál. Snažte se ho malými krůčky vést k samostatnosti a postupně mu dávat volnější ruku. Naučte ho třeba chystat svačinu do svačinového boxu nebo oblečení na tělocvik.

Nepřetěžujte ho

Volnočasové kroužky jsou dnes velmi populární. Někdy to s nimi ale ambiciózní rodiče trochu přeženou, obzvlášť u prvňáčků. Možná to myslíte dobře a chcete tím dítěti zabránit v “poflakování“ u televize či počítače, kam často usedají, hned jak shodí ze zad batoh do školy. Musíte si ale uvědomit, že už tak má váš potomek co dělat, aby všechny nové povinnosti a učivo zvládl. Přidáte-li mu k tomu ještě kroužek, nebude vědět, kde mu hlava stojí. Dost dobře se tak může stát, že najednou nebude stíhat ve škole a neblaze se to podepíše na jeho prospěchu. Proto v tomto případě víc než kdy jindy platí: všeho s mírou. Zkuste mu třeba vybrat kroužky v rámci družiny, nebude tak muset nikam docházet, ani ho to nebude stát čas navíc. Spokojenost tak zavládne na všech frontách!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*