Jaké nářadí je vhodné mít na cestách po ruce

Nářadí pro opravu auta na cestách
Jaké nářadí je vhodné mít na cestách po ruce

Povinná výbava je předepsána zákonem. Jsou ale i další položky navíc, které vám rozhodně budou ku prospěchu, bude-li je mít při ruce. Neomezujte tedy své možnosti, jak řešit nenadálé situace pouze na využití povinných náležitostí. Mohou to být deky a láhev s tekutinami či kufříky se základním nářadím. Nemusíte se dostat do situace, kdy tyto předměty využijete nikdy, pokud vás ale na cestě potkají, rozhodně je lépe zvládnete, bude-li mít po ruce pomocníky, které vám řešení vzniklých situací značně zjednoduší.

Sada nářadí

Nemusíte s sebou dennodenně vozit velkou krabici s veškerým nářadím. Určité základní „klasiky“ mezi nářadím, by vám v kufru auta chybět neměly. Vybrat si můžete například gola sadu, bez které se při pravidelném cestování autem na větší vzdálenosti neobejdete. Na autě je hromada matic a šroubů, které je čas od času třeba dotáhnout či odšroubovat. Sada gol vám veškeré opravy urychlí a ulehčí.

Startovací kabely

Nedílnou součástí každého vybavení by měly být startovací kabely. Baterii v autě můžete vybít třeba díky své nepozornosti, když necháte přes noc rozsvícená světla. A problém může být na světě. Pokud však budete připraveni a správně vybaveni, jeho řešení nebude až tak dramatické, jako když budete muset shánět startovací kabely po známých či mezi řidiči na parkovišti na vašem sídlišti.

Sada šroubováků

Co se týče šroubováků, nejlepší alternativou a prostorově úsporným řešením, je univerzální šroubovák, nejlépe s výměnnými hlavicemi. Samozřejmě si můžete do auta pořídit celou sadu šroubováků a mít tak po ruce různé velikosti a druhy. Záleží na vašem vkusu a velikosti zavazadlových prostorů vašeho vozidla.

Pneumatiky a péče o ně

Vhodné je mít v autě také sadu na opravu defektu pneumatik, kromě toho jistě oceníte i měřič tlaku. Na velkém množství benzinových stanic je měřič tlaku k dispozici, ale je lepší být připraven na situaci, kdy bude třeba tlak v pneumatikách změřit i mimo dosah civilizace.

Kromě tlaku v pneumatikách byste měli řešit také stav a hloubu dezénu pneumatik a jejich přilnavost na silnici. K seřízení pneumatik pak slouží geometrie kol. Kvůli této proceduře je vhodné alespoň jednou ročně navštívit pneuservis, kde vám kola seřídí.

Kvalitní pneumatiky jsou pro bezpečnou jízdu jedním z nejdůležitějších faktorů, proto jim věnujte dostatek pozornosti a péče.