Opalování

Sluneční paprsky lákají k opalování

Sluneční paprsky nabývají na intenzitě, jsou ostřejší a my se jim vyhýbat nechceme. Toužíme být krásně opálené, abychom mohly své nové outfity vytáhnout ze šatníků a vyrazit s nimi k vodě na pláž pod slunečník nebo se procházet po rozpálené mořské promenádě jen tak v plavkách a ovázaném pareu. Jenže jak zmírnit dopady slunce na náš organismus? Určitě tím, že víme, jaký jsme fototyp, jakým opalovacím krémem se natřít, aj. Všem nám je z médií jasné, že strašák jménem rakovina kůže, skutečně existuje a my bychom se tak před sluncem měly chránit i v případě, že se opalujeme dobře a bez zčervenání.

Fototyp versus délka pobytu na slunci

Pokud se tedy slunci přizpůsobíte svým fototypem, nehrozí Vám, že byste po opalování byly červené jako rak. Někdo může být na přímém slunci 15 min., ale někdo i třeba 30 min. a déle, je v pohodě, ale někdo prostě se svou jemnou světlou kůží takový nápor slunce nevydrží a kůže mu zčervená. Určitě je také důležitý první pobyt na slunci, který není vhodné přehánět a stačí jen pár minut.

Opalovací krémy a emulze

Opalovací krémy je nutné používat s ochranným faktorem SPF, který naši pokožku chrání před nepříznivým škodlivým zářením. Půl hodiny před pobytem na slunci se natřete, aby krém, gel či sprej začal pěkně působit. Vyšší SPF používejte pokud jste velmi citliví na slunce a nemáte základ opálení. Určitě také děti jsou ohroženou skupinou, těm dopřejte faktor kolem SPF 30. Po určitém stupni opálení můžete SPF faktor snižovat. Nezapomínejme, že slunce nám dává energii a také se pomocí něj tvoří vitamín D. Tak se mu nevyhýbejme úplně.

Všeho s mírou

Jistě toužíte být hvězdou pláže a mít přezdívku čokoládové krásky, ale nic se nesmí přehánět. To platí i v případě dopoledních a odpoledních hodin, mezi 11.-15. hodinou je totiž slunce velmi intenzivní. Mohla byste si pokožku spálit. Pokud už se slunci v těchto hodinách nevyhnete, zkuste být pod slunečníkem, chvíli ve vodě nebo si udělat lehký salát a najíst se. Potom můžete s opalováním pokračovat.

Po opalování

Zchlaďte pokožku, zklidněte ji a dejte jí potřebnou dávku hydratace. Mořská sůl vysušuje, takže u moře dbejte o hydrataci dvojnásob. Aloe vera či jogurtové složení tělového mléka, Vás příjemně osvěží a pokud se přece jenom trochu spálíte, mějte po ruce nestárnoucí pantenol.