Proč je cyklistická helma důležitá

Každý rok přijdou na našich silnicích o život až stovky lidí. Mezi nimi i nemalý počet cyklistů. Smrt si nevybírá mezi viníky nehody a nevinnými oběťmi. Proto není nikdo pohybující se po pozemních komunikacích zcela v bezpečí. Přesto lze jít štěstí trochu naproti a případnému neštěstí předcházet. Jednou z možností nošení správné cyklistické helmy.

Pro cyklisty mladší 18 let platí zákonná povinnost mít při jízdě nasazenou helmu. U dospělých jezdců žádná podobná povinnost neexistuje, a proto je na silnicích i lesních cestách často potkáme bez jakékoliv ochrany hlavy. Někteří možná nenosícyklistickou helmu proto, aby dali najevo svoji nebojácnost a frajerství, u dalších je to prostá lenost nebo starost o vlasový styling.

V žádném případě se ale nejedná o rozumné jednání. Hlava je zasažena při polovině všech cyklistických nehod a každé čtvrté vážné cyklistické zranění je zraněním hlavy. Jezdec v sedle kola je spolu s chodcem nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu – není zvnějšku nijak chráněn a motorové vozidlo jej snadno smete ze silnice. Oproti chodcům navíc cyklistům hrozí srážka se stromem nebo nezvládnutí řízení na mokrém povrchu. Podobné karamboly se nevyhýbají ani zkušeným cyklistům, obzvlášť těm, kteří rádi zdolávají náročný terén.

Z výše uvedených důvodů je patrné, že pořízení helmy na kolo je zkrátka nutnost. Nikdo nechce šetřit na bezpečnosti, a tím pádem i na svém zdraví. V dnešní době naštěstí již nemusí jít o volbu mezi funkčností helmy a dobrým vkusem. Moderní design, aerodynamický tvar i efektivní větrání jsou dnes samozřejmostí u naprosté většiny výrobců, jako je například taiwanská značka Merida.

Jak jsme již zmínili výše, pro děti platí zákonná povinnost ježdění s cyklistickou helmou. Pokud tedy vyrážíte na cyklovýlety i se svým potomkem, pořiďte mu takovou dětskou cyklistickou helmu, ve které se bude cítit pohodlně a zároveň bezpečně.