Rekonstrukce bytového jádra – na co se připravit?

S rekonstrukcemi bytového jádra se poslední dobou doslova roztrhl pytel. A není divu. V mnoha panelácích a bytových jednotkách starších domů je bytové jádro již zcela nevyhovující. Nejen, že je esteticky nepřijatelné, ale také se v něm může držet plíseň, špína či domácí škůdci, což může být i zdraví nebezpečné. Pokud i vy promýšlíte, že dáte bytu novou tvář, čeká vás náročné období. Výsledek však ale bude stát za to.

Různé možnosti

S rekonstrukcí jádra se pojí i případná přestavba místností. Můžete si tak zvětšit koupelnu či kuchyň a přizpůsobit si tak prostor zcela podle svých potřeb. V každém případě se ale připravte na to, že se na několik dnů budete muset nastěhovat někam jinam. V bytě totiž nebude k dispozici kuchyň ani koupelna, natož záchod nebo nějaké soukromí. Všechny stěny jádra se zbourají, odstraní se veškeré vybavení a také podlahy, takže uprostřed bytu vznikne jedna velká prázdná místnost. Z té se potom rozdělí prostor na kuchyni, koupelnu, záchod a případně předsíň.

Podlaha – základ interiéru

Jakmile jsou již postavené stěny pro jednotlivé pokoje, je na čase položit podlahu. Do každé místnosti se samozřejmě hodí jiný typ. V kuchyni, kde o není nouze o různé nehody se nejlépe uplatní dlažba, která je snadno udržovatelná, ale také se jednotlivé kachličky mohou snadno roztříštit o spadený talíř nebo poškrábat o drápky domácích mazlíčků. Praktickou podhladovou krytinou je i linoleum nebo PVC podlaha, které mají výborné vlastnosti,  odolnost a seženete je v široké škále odstínů a dekorů, ze kterých si vyberete přesně ten, který se perfektně sladí s kuchyňskou linkou a ostatním vybavením. Co se týká předsíně, možností je mnoho. Perfektní službu vám odvede jak PVC podlaha, tak netradiční korková podlaha či dokonce zátěžový koberec pro namáhané místnosti v bytě.

Úklid a vybavení

Po pokládce podlahy je nutno všechny rekonstruované místnosti uklidit a připravit se na finální krok – výbava jednotlivých pokojů. Zvláště v malých bytech je nutné dobré plánování, abyste získali maximum prostoru pro vše, co potřebujete a dostatek místa na ukládání i odkládání věcí. Nejlepší investicí jsou tak kuchyňské linky a nábytek na míru, protože provedení se ideálně přizpůsobí vašim možnostem a zaplníte jimi i atypický či prostor.