Superjídla

 

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může dokonce zredukovat risk vytvoření rakoviny, protože ovoce a zelenina v sobě obsahují velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Navíc mají nízký obsah kalorií. Sestavili jsme pro vás žebříček nejdravějších ze všech, které zajistí potenciál úspěšného boje s nemocemi. Dejte si denně pět až devět porcí a vaše tělo si tak lépe vytvoří imunitu vůči nejrůznějším nemocem, včetně srdečních onemocnění a cukrovky.

Borůvky, ostružiny a maliny

Borůvky jsou super jídlem pro váš mozek. Pro svůj vysoký obsah antioxidantů borůvky ulehčují poznávací funkce mozku a dokonce mohou odvrátit nebezpečí výskytu Alzheimerovy nemoci. Ostružiny mají zase hodně vlákniny. Obsahují také bioaktivní látku polyfenol, který se vyskytuje také v zeleném čaji a napomáhá snižovat rizika srdečních onemocnění a některé druhy rakoviny. Maliny mají ale vlákniny ještě více. V jednom šálku malin se nachází až osm gramů. Mají také hodně vitamínu C a magnezia.

Rajčata

Tyto červené zázraky jsou hlavním zdrojem antioxidantu nazvaného lykopen. Lykopen je pigmentové barvivo, snižuje hladinu cholesterolu (zlepšuje také mužskou plodnost), navíc je dobrý v prevenci rakoviny žaludku, plic a prostaty. Najdete ho také v každé paprice. Rajčata obsahují také hodně vlákniny, draslíku, zinku a vitamínu A – K. Rajčata jsou výborným odháněčem vysokého tlaku a redukují množství volných radikálů v těle.

Avokádo

V avokádu najdete zdravé nenasycené tuky, hodně vlákninu a vitamín E. Tuky vám pomohou vstřebat vitamíny E, D, a K, které pro správný efekt se musí právě v nich rozpustit. Konzumací avokáda dokonce zpomalíte produkci zánětlivých látek v těle, pomůže vám tedy při léčení artritidy, tendinitidy (onemocnění šlach) a při léčbě srdce. Vyměňte majonézu za avokádové pyré nebo ho přidávejte do ovocných salátů či koktejlů.

Růžičková kapusta

I takováto malá zelíčka v sobě mají velké množství kyseliny listové, která hraje důležitou roli nejen při tvorbě krve, ale také při vývoji dítěte během těhotenství. Růžičková kapusta je také doslova napráskána vlákninou, dále kalciem a vitamíny K, A a C. Navíc půlka šálku má v sobě pouze 25 kalorií.

Jablka

Jezte je hlavně čerstvá. Nebo si z nich udělejte mošt. Jablka vás ochrání před rakovinou, srdečními problémy, cukrovkou a astmatem. Mají v sobě totiž velké množství antioxidantů. Pokud si kupujete jablečný džus, vybírejte takový, který má v sobě malé množství cukru a alespoň trochu vlákniny.

Brokolice a kapusta

Tahle dvojka má v sobě tak výrazné množství vitamínů a minerálů, jak je zelená. Mají v sobě také již zmiňovaný polyfenol, který působí proti degenerativním nemocem, hlavně proti rakovině žaludku, plic a konečníku. V brokolici se dále nachází betakarotén, vitamin C a kyselina listová. Posílí imunitu proti nachlazení a chřipce. A navíc, kapusta má v sobě mnohem více vitamínu C než pomeranč, obsahuje také hodně vlákniny a vitamínu A.

Špenát

Jedná se o výtečný zdroj téměř každého vitamínu, který potřebujete. Pokud do svého jídelníčku zařadíte dostatek špenátu, pomůže vám vyhnout se problémům se srdcem, tračníkem (nejdelší částí tlustého střeva). Působí také proti artritidě a osteoporóze.

V našich receptech nejen tato zdravé pomocníky určitě najdete.