Výživové doplňky zaměřené pro sportovce

Výživové doplňky zaměřené pro sportovce

Co jsou to výživové doplňky? Aniž bychom nad tím museli více či méně dlouze zamýšlet, každého z nás zřejmě napadne alespoň jeden představitel. Ať už to jsou vitamíny, minerály, stopové prvky nebo antioxidanty uzavřené v nějakém praktickém balení, patří mezi výživové doplňky. Možná jste si to ani moc neuvědomovali, že se tomu tak nazývá, ale nyní už víte, že vlastně něco podobného také užíváte. Představíme si nyní pár nejznámějších a zdraví prospěšných látek, které prospívají našemu organismu a uplatníme je při sportu. Je mnoho takových doplňků, díky kterým sportovci podávají lepší výkony, aniž by museli užívat tzv. doping. Ten již, jak je známo, vyřadil i spoustu vrcholových sportovců, je velice nebezpečný.

Při sportu je potřeba dostat z těla katabolity a volné radikály. My si představíme přípravky, které mají podobné složení jako našemu tělu podobné látky a tyto procesy nám pomohou nastolit. Obsahují proteiny, sacharidy, vlákninu, uhlohydráty, aminokyseliny, aj. ve formě kapslí, tablet, drinků, prášků a gelů.

Konkrétněji to je ginkgo biloba, zinek, selen, vitamín C, B, betakarotén, coenzym Q10 a jiné více či méně známé látky. Mnoho sportovců využívá vlastností synefrinu, který je podobný tělu vlastní látce a tím je adrenalin. V neposlední řadě je hodně známý i kreatin, který buduje, posiluje a zpevňuje svaly. Při sportu je důležité nejen správný poměr výše zmiňovaných látek, ale také dodávání energie.

Energetické nápoje, které mají dost identické složení naší krve, je vzpruhou pro okysličení a oživení namáhaných svalů, ale i orgánu. Při sportu máme někdy pocit, že máme srdce až v krku. Úprava osmotického tlaku krve je pro ně předností, doplní se tělu potřebné látky a Vy tak udržíte organismus déle výkonný a také hydratovaný.

Dehydratace při sportu a s tím spojené následky jsou pro tělo škodlivé. Navíc prevence svalových horeček a jiných křečí je dobře pokryta ionty, které těmto stavům zabrání. Nezapomeňte si před nebo po sportu smlsnout nutri tyčinku, která je pro Vás také skvělým přísunem energie.