Znáte velikonoční zvyky a tradiční pokrmy?

velikonoční zvyky a tradiční pokrmy

Tak schválně, dokážete vyjmenovat všechny dny, kterými se připravujeme na Velikonoční svátky? Víte, jaké tradice a pověry jsou pro tyto dny typické?

Sazometná středa

Škaredá čili sazometná středa byla dnem, kdy se vymetaly komíny. Podle pověry se v tento den nesmíte mračit ani zlobit – zůstane vám to pak po všechny středy v roce. V tento den se také dodržuje přísný půst, který zakazuje jíst maso a za celý den se smíte najíst pouze jednou.

Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek si naplánujte brzký budíček, abyste se omyli ranní rosou – předejdete tak různým nemocem. Hospodyňky, nezapomeňte zamést celý dům ještě před tím, než vyjde sluníčko – samozřejmě, efektivnější bude v dnešní době použití vysavače, například s ručním vysavačem značky Orava – VY-224 B můžete vysát jak mokré, tak i suché částice. Jakmile máte hotovo, smetí odneste na křižovatku, aby se k vám do domu nenastěhovaly blechy.

Křesťané si v tento den připomínají Ježíšovu „poslední večeři“. A jak už název dne napovídá – na Zelený čtvrtek jezte pouze jídlo zelené – špenát, zelí apod.

Velký pátek

Vyhněte se v tento den praní prádla – namáčeli byste jej do Ježíšovi krve – ten byl právě na Velký pátek ukřižován. V tento den se také předly pašijové nitě, kterými se dělalo několik stehů, aby rodinu ochránily od zlých duchů a uhranutí. Nikomu nic nepůjčujte a ani se s nikým nehádejte – hádky se vám poté obloukem vyhnou a peníze se k vám pohrnou.

Bílá sobota

Aby pole bylo úrodné, zapalovaly se dřívka – ty, které vytvářely křížky byly zaneseny do pole. Bílá sobota je také znakem velkého úklidu a bílení. Připravovaly se sváteční pokrmy, které byly poté posvěceny. Chlapci chodili na proutí, aby si mohli uplést pomlázku a děvčata zdobila vajíčka. Také se chystáte na proutí? Nezapomeňte si nůž pořádně naostřit – brousek na nože BN – 40 od značky Orava je ideální proto, aby se vám pracovalo, co nejlépe.

Velikonoční neděle a pondělí

V neděli byly připravené pokrmy posvěceny a v pondělí si chlapci chodili koledovat vajíčka se svými upletenými pomlázkami. Za jejich vinšování dostali od děvčat vajíčka a stuhu na pomlázku.